č..č…Černobyl…
Mám problém.
Mám veliký problém.
Slibovala jsem povídání o mém oblíbeném tématu: Černobylská jaderná havárie. Jenomže já ještě pořád plavu v Číně. Navzdory relativně souvisejícím faktům (např. komunistický režim:o) se myšlenkami nalézám ve zcela jiné dimenzi, řeším „stány“ (a že na západě vedle Číny těch „stánů“ je, momentálně jsem v Kyrgyzstánu), a odplouvat „na skok“ hekticky do ukrajinského maléru se mi teda moc nezamlouvá...
Takže někdy příště. Snad jenom stručná rekapitulace: katastrofa v Černobylu byla lidského původu, ke které vůbec nemuselo dojít (a tady by následovala série „kdyby… kdyby… kdyby…).
Napohled běžná (banální) zkouška, která měla zjistit, jak dlouhou dobu by v případě havárie dokázal generátor setrvačností dodávat do reaktoru elektřinu. Technici snížili výkon reaktoru a v rámci pokusu odstavili i bezpečnostní systém, především nouzové chlazení reaktoru. Výkon reaktoru ale klesal příliš rychle (což bylo špatně), až se úplně zastavil. A tady významně zachyboval šéf pokusu (Djatlov), který nařídil vytáhnout z reaktoru regulační tyče, a že experiment pokračuje bez odstavení reaktoru, což byl zřejmě klíčový moment maléru.
Výkon reaktoru totiž poté neadekvátně stoupal, jenomže bez regulace a s vypnutým havarijním systémem. Než se personál vzpamatoval, už bylo pozdě: nouzové tlačítko na zastavení reaktoru už nefungovalo, protože otvory pro termoregulační tyče již byly vysokou teplotou zdeformované. Voda určená ke chlazení se měnila v páru, reaktor byl doslova a do písmene přetlakován, a tlak „odsunul“ víko reaktoru (víko, které vážilo cca tisíc tun!, takže si dost dobře nedokážu představit, jak obrovský tam musel být tlak). Do již otevřeného a tlakem našlapaného reaktoru vniknul vzduch, následovala obligátní chemická reakce vodíku a……………. BUM.
Asi jako kdyby si děti hrály si papiňákem nadoraz, jen s tím rozdílem, že po vyražení víka přetlakovaného papiňáku, jim z toho hrnce výbuchem neunikne radioaktivní materiál: především silně radioaktivní grafitové úlomky (právě vodík vzniklý z rozžhaveného grafitu způsobil výbuch). A bylo takříkajíc vymalováno, tenhle „pokus“ se prostě sovětským soudruhům nepovedl.
Co následovalo poté, se nedá popsat v několika větách. Snad jen, že Djatlov, který v rámci experimentu porušil snad všechna bezpečnostní pravidla, která se porušit dala, jaderné záření přežil a nikdy nepřipustil, že by on pochybil (zemřel r. 95 na infarkt).
Jedno z míst, kam bych se opravdu chtěla podívat… Nechcete někdo?
Daja Swito
Momentálně čínsky-černobylská.
A zapomněla jsem připomenout potopení Titanicu, hahaha…. duben je prostě měsíc „D“:o)))