Ceremoniál a výsledky ankety Kůň roku 2008 (dostihový) mi neušel, jak by se na první pohled zdálo. Víceméně jsem hodlala zabít dvě mouchy jednou ranou.
Zaprvé zmínit alespoň jeden získaný titul, a tím je Sprinter roku 2008, což se dalo očekávat, protože na téhle trati Scyris neměl konkurenci. V této kategorii se stal rekordmanem, neb post Sprintera roku uzmul popáté v řadě.
Zadruhé rekapitulace Scyrisovy bohaté dostihové kariéry. Scyris již působí v Napajedlech coby plemeník debutant, a sama jsem zvědavá, co všechno hříbatům předá: barvu, výkonnost, tvrdost? Kacířsky si přeji vlastnit nějakého jeho potomka, přestože dalšího koně NECHCI; ovšem kdyby bylo někdy v budoucnu reálné živit dvě hajtry, důchodce Fina plus zchromlého dostiháka... Otázkou je, zdali potomci po Scyrisovi vůbec budou chromnout:o)
A ještě budu vypadat jako kretén: mít dva šimly, přestože bělouše nesnáším.
Zpět ke Scyrisově historii. Scyrise v Polsku koupil Rajmund Pavla, pro Derby. Hřebec bohužel na dlouhých tratích nezazářil (ba naopak). Jeho hvězda vyšla až na podzim 2003 (slavné foto, kde Scyris a Tribal vypadají jako Fin a Amík), kdy zvítězil v rámci pardubického mítinku nad desetinovým favoritem Tribalem. Mně, skalního příznivce sázek „pole proti“ (tedy „favorit nevyhraje“) tímhle výkonem nesmírně potěšil, a stal se mým oblíbencem, k čemuž napomohla i ona zmíněná fotka. Dnes Scyris i Fin vypadají jinak (zesvětlili), ale onehdy byla kresba na jejich hlavách autenticky totožná, i kovář té fotce dodnes visící ve stáji uvěřil (prý kdo to na našich hajtrách sedí a kde jsme si půjčili dresy:o)
V následující sezóně, již v sympaticky modrých barvách Karla Zatloukala, se Scyris vrátil na krátké tratě, kterým téměř neporazitelně kraloval, ve střední Evropě neměl konkurenci. Vyhrál mi Gomba handicap, exceloval na středoevropských kláních Breeder´s cupu, nejčastěji demoloval soupeře ve Vídni a v Bratislavě, nejednou o 9 délek.
Posledním majitelem Scyrise (tentokrát barvy ještě o chlup sympatičtější: modrá se žlutou), se stal Jiří Charvát, kterému Scyris sbíral body poslední tři roky. Scyrisova bilance na dráze je působivá: včetně polských startů absolvoval 53 dostihů, 35 jich vyhrál a na dotacích vyběhal přibližně 5,6 milionu korun.
Trenér František Holčák v přímém TV přenosu neváhal přiznat, že Scyris byl nejlepším koněm, kterého kdy trénoval. A to i přes fakt, že dostihoví šampióni své místo v síni slávy získávají na prestižnějších tratích, sprinteři se většinou do elity nezapočítávají; navíc Holčákovi pod rukama prošlo nemálo mnohem slavnějších koňských hvězd.
Scyris odchází do napajedelského chovu, zdravý, v plné síle. Nedočkavě jsem trhala obálku s nabídkou plemeníků, zvědava na fotky. Po hlubokém zklamání (neupravený kůň do katalogu NEPATŘÍ – tohle jim jednou osobně vytknu) mě však pobavilo čtení Scyrisova rodokmenu. Našla jsem tam totiž jméno mého koně:o) Bez legrace: Scyrisova bába má mezi potomky vítěze švédské Swedish Grand National Steeplechase, jehož jméno je totožné se jménem mého koně. Takže je to jasné: Fin je Scyrisův strejda!! A steepler, ještě k tomu.
draace
Bude to nová emoce: monitorování potomků.
Akorát nemám na rovinách komu fandit:o)
A co se týče barev: miluji modrou a žlutou, nezávisle na majitelích.
Aby to nevyznělo, že si nevážím pana Pavly, se kterým jsme se pokaždé u Holčáků potkali a konverzovali.
Pro srovnání ještě fotka Fina z r. 2003