Vyhrát v 16ti letech Derby nelze ničemu přirovnat, v porovnání s ostatními sporty. Derby je dostih, který se v dané zemi běhá pouze jednou ročně a každý kůň v něm může startovat pouze ve věku tří let, tedy jednou v životě. Na start této nejprestižnější záležitosti se vejde ani ne patnáctka vyvolených, takže je logické, že majitelé koní nenechávají nic náhodě a do sedel posazují především žokeje a jezdce zkušené a již prověřené. Šestnáctiletý jezdec startující v Derby je vzácnost; šestnáctiletý jezdec vítězící v Derby je absolutní senzace a šestnáctiletá holka jakožto vítězka Derby je terno světového kalibru (stát se tohle v dostihové velmoci, jsou toho plné noviny minimálně týden).
Dostihový sport je jeden z mála, kde muži soupeří proti ženám. Žen je v dostizích jako šafránu, přece jen nejsou fyzicky vybavené tak dobře jako chlapi a majitelé obecně radši preferují silnější a razantnější muže, což v jedničkových dostizích platí dvojnásobně. Svěřit koně v Derby šestnáctileté slečně je skutečnost, nad kterou si většina odborníku poklepe na čelo, a o to víc je úžasnější, že to holka dokázala. Přijela a zvítězila, přesně jako v americkém kasovním bijáku.
Příběh hřebce Talgada a mladičké jezdkyně Marie Magdaleny Rossák by byl po všech stránkách výborným tématem na hollywoodský trhák, kdyby se udál v Americe. Dalo by se věcně konstatovat, že nebýt majitelem koně rodiče dívky, byla by šance na účast v Derby mizivá. Ale proč její fantastický úspěch shazovat? Porazila elitu, psychický tlak i v tak mladém věku ustála senzačně a navěky se zapsala do historie dostihového sportu.
Všechny ženy jezdící dostihy mají můj obdiv!
draace
I slzu jsem uronila, při pohledu na dlouhý cop v cílové rovině.
Akorát kde já teď ukradnu fotku, když všichni dvorní dodavatelé fotek jsou ještě v Chuchli?:-)