PRAHA/MIAMI (Ecomonitor) - Americkým zemědělcům se nelíbí návrh nové "daně z krávy". Ta by je prý měla pokutovat za chov hovězího dobytka a prasat, protože zvířata svým říháním a větry zvyšují emise metanu a dalších skleníkových plynů.
Chovatelé hospodářských zvířat tvrdí, že vládní Agentura ochrany životního prostředí (EPA) chce jejich podnikání zatížit daní kvůli rostoucím emisím metanu a dalších dusíkatých plynů navázaných na zemědělskou výrobu. Podle farmářů má poplatek za krávu dosáhnout až výše 175 dolarů, za každé chované prase by se pak mělo platit 20 dolarů. To by podle nich mnohé donutilo skončit s chovem zvířat a v důsledku zavedení daně by prý musely ukončit podnikání i obchody s levným jídlem v celé zemi.
"Nechceme nikoho strašit, ale v sázce je naše živobytí," řekl Guardianu Perry Mobley, chovatel hovězího dobytka a ředitel sdružení alabamských farmářů (AFF). "Je to hodně špatný nápad, krávu neodradíte od krkání nějakou daní ani povolenkou," dodal. Tiskový mluvčí EPA prohlásil, že znepokojení chovatelů zvířat vyvolaly zkreslené informace z jednoho dokumentu úřadu. Text obsahoval jen krátký přehled k tématu chovu dobytka a byl sepsán jako výčet všech druhů průmyslu, kterých se týká omezení skleníkových plynů v rámci zákona o čistém ovzduší.
Nicméně podle propočtů lobbistické organizace American Farm Bureau Federation (AFBF) by všechny farmy a ranče, které chovají více než pětadvacet krav na mléko, padesát kusů hovězího dobytka na maso nebo více než dvě stě prasat, měly vypouštět emise překračující limit sto tun ekvivalentu oxidu uhličitého za rok. Po těchto zemědělských podnicích by tedy v případě přijetí nových pravidel měly být požadovány "povolenky na vypouštění znečišťujících látek".
Podle farmářů by se poplatky mohly vyšplhat až na 40 000 dolarů ročně pro zemědělský provoz střední velikosti. Podle Marka Maslyna, ředitele vnějších vztahů AFBF, by to zasáhlo více než 90 % amerických dodavatelů mléka a hovězího i vepřového masa.
Podle článku Richarda Luscomba zveřejněného v deníku The Guardian ze 08. 12. 2008
Hugo Charvát (Zdroj: http://www.ekolist.cz/)